Zavádění příkrmů


1.Kdy začít s příkrmy?
WHO doporučuje plné kojení do 6 ti měs. věku. Pokud ale některé maminky plně kojených dětí chtějí začít s příkrmy dříve, potom dle posledních doporučení mohou příkrmy začít podávat mezi 4.-6.ukončeným měsícem. U dětí na umělé mléčné formuli je to stejné. Časnější zavádění příkrmu tj. před 4. měsícem života, nepřináší dítěti žádné výhody, naopak zvyšuje osmotickou zátěž ledvin a umožňuje manifestaci alergií.
Příkrm se podává nejčastěji lžičkou, začínáme zeleninou, nejčastěji vařenou mrkev- hami první lžička nebo mrkev s bramborem, za cca 3 dny jako třetí potravinu přidejte k zelenině libové mladé maso – kuřecí nebo krůtí, králičí, telecí, libové vepřové, nebo libové hovězí. Maso je důležitým zdrojem železa !Nedávejte pouze kuřecí maso, nejvíce železa je v hovězím a telecím. Postupně přidávejte další druhy zeleniny ( cuketu, lilek, kedlubnu, brokolici, petržel, zelenou fazolku, hrášek atd.). Vždy po zavedení nového druhu potraviny vyčkejte cca 1– 3 dny, zda se neobjeví zvýšená plynatost, řidší stoličky nebo vyrážka. Jednou v týdnu nahraďte maso žloutkem, který v pokrmu dostatečně uvařte. Do každého masozeleninového příkrmu na závěr vmíchejte lžičku olivového nebo slunečnicového oleje a nově se přidává l/2 lžičky světlé jíšky- jedna zarovnaná pol. lžíce hladké mouky na sucho na pánvi bez másla. nebo později místo jíšky max. 2 piškoty denně. Příkrm se nepřisoluje. Je třeba si uvědomit, že každé dítě je jiné, některé přijme nový pokrm dobře, jiné zase s nechutí. Podle toho je nutné postupovat. Je vhodné podávat první příkrm kolem poledne. Zkuste nabídnout dítěti malé množství zeleninového příkrmu před kojením nebo jiným mlékem. Pokud dítě příkrm dobře přijímá, každý den dávku zvyšujte, až nahradíte polední mléko masozeleninovým příkrmem, což trvá 1–2 týdny.. S masozeleninovým příkrmem se začíná dříve než s ovocným, protože ovoce je sladké ,na ně si dítě zvykne snadno, nemuselo by potom zeleninu chtít.
Jak postupovat v případě, že dítě masozeleninový příkrm opakovaně odmítá?
zkuste přidat trochu mléka a znovu nabídněte, pak postupně mléko ubírejte
udělejte 2–3 denní přestávku a znovu nabídněte stejné množství
nikdy příkrm pro odmítání příkrmu nepřislazujte
i když dítě odmítá, stále nabízejte se železnou pravidelností, nenechte se odradit, jednou úspěch přijde
Zařazení ovoce , jogurtů
Pokud dítěte zvládlo masozeleninový příkrm, začněte nabízet ovocné pyré, což je vlastně ovocná kaše v nejrůznějších kombinacích. Začínat lze přesnídávkami, poté raději čerstvé ovoce. Ovoce zařaďte před dopoledním kojením nebo dopoledním mlékem, postupně dítě ztoleruje celou dávku a již se nemusí dokojit . Dobře je přijímána kombinace jablko s banánem, všeobecně se doporučuje ovoce, které roste v našich zeměpisných šířkách, banán je výjimkou. Dobré jsou i pomeranče- hodně C vit. Pozor na alergii. Nové ovoce přidávejte opatrně, abyste mohli vyloučit případnou alergickou reakci. Až zvládnete tuto ovocnou dávku, začnete nahrazovat i odpolední mléko bílým živým jogurtem nebo jogurtem s čerstvým ovocem. Svačiny- dopoledne ovoce či jogurt + ovoce. Odpoledne jogurt + ovoce. Lze podat i ovoce v mléčné kaši , kterou lze občas nahradit jogurt.
Spí-li vaše dítě v noci klidně a nebudí se, znamená to, že mu večerní kojení nebo kojenecké mléko stačí. Jakmile se však začne v noci budit, můžete přidat večer některou kojeneckou mléčnou kaši..
Schéma celodenní smíšené stravy kolem  8. měsícei :
ráno mateřské mléko nebo kojenecké mléko
dopoledne: ovocná přesnídávka nebo jogurt + ovoce
v poledne: masozeleninový příkrm
odpoledne: nejprve kojení nebo kojenecké mléko, postupně bílý jogurt nebo jogurt s ovocem
večer: kojení, nebo kaše + kojení, nebo kojenecké mléko, nebo jen kaše
Užitečné poznámky ke krmení dítěte
dítě krmte pokud možno ve stejnou dobu ve stejných podmínkách (pokud nejste zrovna na dovolené nebo na návštěvě) Vytvářejte určité jídelní rituály.
poloha dítěte by měla být stejná jako při kojení či krmení z láhve – tzn. dítě držet v polosedě opřené o vaše levé předloktí, pravou paži dítěte fixujte pod svou levou paži a levou rukou přidržujte levou ručičku dítěte, aby vám do lžičky nestrkalo
počítejte s tím, že dítě může nově zaváděný pokrm vyprsknout, vyplivovat nebo vyblinká celý obsah žaludku, podle toho zvolte místo, kde takové nehody nebudou na závadu
jakmile se dítě dokáže samo posadit, krmte ho vsedě
postupně stravu méně mixujte – tzn. mixovat tak, aby zůstaly drobné kousky, děti dokáží dásněmi drobné kousky rozdrtit a naučí se později lépe kousat, nebo pokrm jen rozmačkejte vidličkou
Strava po 8. měsíci , tzv. plná kojenecká strava
Lze přidávat další druhy zeleniny, rýži místo brambor (ale brambory vždy preferujte kvůli vit. C – zejména v zimním období), postupně zařazujte těstoviny, z luštěnin červenou čočku (je lépe stravitelná).
Vždy však mějte na paměti, že oběd by měl obsahovat maso + zelenina + příloha. Omáčka zeleninu nikdy nenahradí.
Ke snídani nebo svačince lze již nabízet kousky pečiva s máslem- pokud dítě sedí a má čím kousat., nakrájejte na kousky a dítěti nabízejte. Velmi rychle pochopí, že má žvýkat. Na máslo pak můžete nastrouhat tvrdý sýr, ředkvičku nebo položit kousky oloupaného rajčete, vhodné jsou sýry konsistence žervé. Nabízejte křehké chleby, kukuřičné křupky, všeobecně jakékoli pečivo.
Tvarohovým výrobkům je lépe se do 1 roku vyhýbat, z důvodu vysokého obsahu bílkovin, horší stravitelnosti .
Do 12. měsíce se strava dětem nesolí! K pití nabízejte pouze nesladké nápoje, tj. pouze převařenou vodu,ovocný čaj, návyk na sladkou chuť vzniká velice rychle a je celoživotní!
POZOR! Nikdy nepodávejte dětem potraviny, které může dítě snadno vdechnout a začít se jimi dusit (ořechy, kousky syrové mrkve, kedlubny, bonbóny). Tvrdou zeleninu a ovoce nastrouhejte. Těmto potravinám se vyhýbejte až do 3 let věku dítěte !
Děti s rizikem alergie nebo již s projevy alergie : Do roka dítěte se nezařazuje do stravy vejce, celer, med, mořské ryby, k přípravě stravy se doporučuje používat zeleninu a ovoce rostoucí v našem zeměpisném pásmu. To samé platí pro stravu matek, které dítě kojí. Všeobecně je vhodné vyhýbat se potravinám, na které jsou matka nebo otec alergičtí.


Komentáře jsou uzavřeny

© Mudr. Hana Plavkova - ordinace pro deti a dorost | XHTML | CSS Design kristina.cz Vytvořeno v Textpattern